a grocery store needs to sell 3,000 cartons of 2L ...

a grocery store needs to sell 3,000 cartons of 2L 2% milk per month. The sales is relatively constant throughout the month. The owner of this grocery store purchases milk from a supplier 50 miles away for $2 per carton, and it takes a day to restock. The holding cost per carton per month is $1.5, and the ordering cost per order is about $18.5 including labor, gas and depreciation. Consider a month of 30 days.


Get professional help with your research essay paper today from our student essay service. For all your Academic Essay/ Research/ Thesis/ Dissertation/ writing needs at an affordable price. 100% authenticity and on-time delivery/ Overnight delivery/ 6 hours delivery. Try our services and we assure you of getting a good grade in your coursework, Term Paper, Research Paper, Thesis, or Dissertation. Order this paper and enjoy a 20% discount today